Tarnobrzeg. Obchody Święta Niepodległości i odsłonięcie Pomnika Józefa Piłsudskiego.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W dzień Narodowego Święta Niepodległości,  w Tarnobrzegu przy rondzie Juliusza Tarnowskiego odsłonięto Pomnik Józefa Piłsudskiego. Był to główny punkt dzisiejszych obchodów 11  listopada. Wcześniej głos zabrał prezydent elekt.

 

„Dlaczego jestem z nią, dlaczego z inną nie…” Od słów piosenki Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” swoje wystąpienie rozpoczął Dariusz Bożek. Zaznaczył, że Ojczyzna każdemu kojarzy się z czymś innym. Różną jej przyszłość widzieli twórcy niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos czy Ignacy Jan Paderewski. – Jednak oni wszyscy doszli do wniosku, że Polska ich łączy, dlatego – jak mówił do zebranych Dariusz Bożek -postanowili razem zbudować niepodległość – .

Prezydent elekt przypominał, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba się niej cieszyć i o nią dbać. Dariusz Bożek zwrócił uwagę, na twarze zebranych. Stwierdził, że  widzi na nich zadumę ale nie widzi uśmiechów.

Po odsłonięciu pomnika, swoimi wspomnieniami podzielił się syn uczestnika walk o Monte Cassino, powstaniec, sybirak, mieszkaniec Tarnobrzega, 90 letni   Włodzimierz Papiernik.

Przeor Klasztoru Ojców Dominikanów Ojciec Marek Grzelczak odmówił modlitwę  w intencji poległych za naród i Oczyznę.

Następnie odczytano apel poległych.

Salwę honorową oddali żołnierze z 32. Batalionu Lekkiej Piechoty wchodzącego w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia pułkownika Łukasza Cieplińskiego.

Delegacje złożyły przed pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Podczas wydarzenia program artystyczny zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 3 imienia Alfreda Freyera  w Tarnobrzegu.