Tarnobrzeg. Nie żyje Marian Kosior. Jeden z ostatnich tarnobrzeskich żołnierzy AK, artysta malarz odznaczony najwyższym miejskim wyróżnieniem.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Nie żyje Marian Kosior, urodzony w 1921 roku w Stalach, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, malarz, rzeźbiarz, rysownik, projektant wielu tablic pamiątkowych i sztandarów poświęconych AK i organizacji WiN. W 2002 roku odznaczony najwyższym tarnobrzeskim wyróżnieniem, Orderem Sigillum Civis Virtuti.

– Marian Kosior to postać dla Tarnobrzega, ale również dla mnie bardzo ważna – tymi słowami żegna zmarłego, doktor Tadeusz Zych. Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega często bywał w mieszkaniu Mariana Kosiora, przy ulicy Mickiewicza, gdzie rozmawiali o Polsce, historii i sztuce.

Marian Kosior był kronikarzem i portrecistą Tarnobrzega. Na swoich pracach uwiecznił wiele zakątków miasta, których już nie ma. Mówi artysta plastyk z Tarnobrzega, „młodszy przyjaciel” Mariana Kosiora – Stanisław Dziubak.

Marian Kosior był także odznaczony: srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem AK, Krzyżem Partyzanckim oraz odznaką “Zasłużony dla Województwa Tarnobrzeskiego”, laureatem wielu nagród, między innymi Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w najbliższy czwartek o godzinie 11.00 w Kościele Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu. Marian Kosior zostanie pochowany na Cmentarzu Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Tarnobrzegu.

Fot. Nadwisla24.pl ( Marian Kosior – drugi od lewej)