Tarnobrzeg. Nie ma zagrożenia koronawirusem

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2. Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 54 osoby. Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 4osób. Są one w trakcie badań – informuje w swoim komunikacie Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Główny Inspektor Sanitarny wydał za to instrukcję dla osób, które wróciły w ciągu ostatnich 14 dni z północnych Włoch. Jeżeli zaobserwowały u siebie takie objawy jak: kaszel, gorączka, duszność i problemy z oddychaniem, to powinny jak najszybciej powiadomić najbliższy sanepid, lub zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego.

W przypadku braku wspominanych symptomów zaleca się takim osobom kontrolę swojego stanu zdrowia przez kolejne dwa tygodnie. Jeżeli nie wystąpią żadne objawy to należy zakończyć kontrolę. Jeśli jest inaczej to należy się zgłosić do sanepidu lub na oddział zakaźny – informuje GIS.

– Ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny – mówi zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w tarnobrzeskim szpitalu Krzysztof Stolarski.

W tym roku u jednego z pacjentów tarnobrzeskiego szpitala potwierdzono natomiast wirusa grypy.

Również w Polsce nie odnotowano jak dotąd żadnego przypadku zarażenia koronowirusem.

(fot. paho.org)