Tarnobrzeg. Na cześć wybitnej postaci – Wojciecha Wiącka.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Książkę, która ma zachęcać do walki z pijaństwem  czytali na głos miedzy innymi prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek, dziennikarze, potomkowie  autora dzieła, działacza z Machowa – Wojciecha Wiącka. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu. Placówka tradycyjnie wydaje jubileuszowe publikacje, w związku z ogłaszanym przez radę miasta rokiem upamiętniającym zasłużonego tarnobrzeżanina. „Sodoma i Gomora czyli dzieje karczmy w jednej wsi” została wydana pod patronatem prezydenta miasta po raz IV.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, Stanisława Mazur podkreśliła ponadczasowość   książki, która po raz pierwszy ukazała się w 1927 roku.

Głośne czytanie rozpoczął prezydent Tarnobrzega. Zanim Dariusz Bożek zasiadł do lektury stwierdził, że takie wydarzenia są dla miasta bardzo wartościowe.

– Mój dziadek pisząc tę książkę wiedział co robi – powiedziała Dorota Kozioł potomkini Wojciecha Wiącka.

W tym roku przypada 150 rocznica  urodzin i 75 śmierci Wojciecha Wiącka. Wójt z Machowa, publicysta ludowy, propagator oświaty rolniczej, senator I kadencji w Senacie II RP był postacią wybitną. Jego działalność społeczną, patriotyczną i polityczną na terenie powiatu tarnobrzeskiego na przełomie XIX i XX wieku, porównuje się z działalnością Macieja Rataja czy Wincentego Witosa.