Tarnobrzeg. Mówili o postępach prac przy budowie hospicjum paliatywnego.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

O postępach prac przy budowie hospicjum paliatywnego w Tarnobrzegu mówili w czwartek na antenie Radia Leliwa realizatorzy przedsięwzięcia: przewodniczący rady Fundacji Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu – „Ciepło i Serce”, proboszcz parafii ksiądz prałat Jan Biedroń oraz prezes fundacji Antoni Sikoń.

Budowa hospicjum przy ulicy Krzywej na tarnobrzeskim osiedlu Miechocin rozpoczęła się pod koniec 2015 roku. Obiekt stoi. Z zewnątrz jest ocieplony, a wnętrze od dwóch lat jest ogrzewane. Roboty pochłonęły do tej pory około dwóch milionów złotych. Pieniądze na budowę pozyskiwane były                  z 1% podatku, od darczyńców, sponsorów. Aby dokończyć inicjatywę, której patronem jest nieżyjący już ksiądz prałat Michał Józefczyk, potrzeba blisko dwóch i pół miliona złotych.

Mówi prezes Fundacji „Ciepło i Serce” Antoni Sikoń.

Budowane hospicjum paliatywne ma być  placówką wspomagającą dla już istniejącego w Tarnobrzegu Hospicjum Świętego Ojca Pio. Obecnie przebywa w nim 150 osób. Na oddziale ogólnym – stu pacjentów, a 50. na  oddziale psychiatrycznym. – Jeżeli lekarz stwierdzi, że osoba przebywająca  w Hospicjum Świętego Ojca Pio ma chorobę nowotworową to dyrektor placówki odpowiada za znalezienie placówki paliatywnej –  tłumaczy ksiądz prałat Jan Biedroń, dyrektor  Hospicjum Świętego Ojca Pio.

Prezes Fundacji ‚Ciepło i Serce’ Antoni Sikoń dziękując za dotychczasową pomoc w budowie hospicjum zwrócił się z prośbą  o dalsze wspieranie inicjatywy.

Fundacja podejmuje działania  w celu pozyskania środków zewnętrznych na budowę  w formie dotacji celowych na poziomie samorządów, a także  z rządowego funduszu Polski Ład oraz funduszy unijnych, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Warto wspomnieć, że  Gmina Tarnobrzeg w budżecie na ten rok zabezpieczyła dla potrzeb fundacji „Ciepło i Serce” 450 tysięcy złotych.

Patronat nad budową obiektu objął nieżyjący  ksiądz Prałat Michał Józefczyk – Proboszcz Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.