Tarnobrzeg. Miejski Konkurs imienia Doktor Olgi Blanki Lilien.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Tarnobrzegu ruszyła II edycja Miejskiego Konkursu imienia Doktor Olgi Blanki Lilien. Hasło przyświecające artystycznemu wydarzeniu  brzmi „Mam apetyt na zdrowie”.

Konkurs plastyczny skierowany jest do dzieci i młodzieży. – Chodzi o to, żeby młodzi ludzie zainspirowani hasłem mogli  w ekspresji plastycznej wypowiedzieć się w bardzo szeroki sposób  – powiedziała  artysta plastyk Bożena Wójtowicz – Szlęzak, która jest jednym z pomysłodawców konkursu.

– Tegoroczna edycja konkursu dotyczy profilaktyki, czyli tego wszystkiego co powinniśmy robić ,aby dzieci nie chorowały –  mówiła kierownik oddziału pediatrycznego tarnobrzeskiego szpitala,  Ewa Wilk.

Do udziału w konkursie zachęca jedna z jego inicjatorek, Monika Stojowska.

Prace należy składać  do 10 lutego 2020 roku  w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu. Na stronie internetowej placówki dostępny jest regulamin konkursu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli prezydent Tarnobrzega oraz marszałek Województwa Podkarpackiego.

Rysunki wykonane w pierwszej edycji konkursu zdobią dziś ściany świetlicy oddziału pediatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim w  Tarnobrzegu.

W 1953 roku w tarnobrzeskim szpitalu otworzono oddział pediatryczny, jego ‚matką’ była doktor Lilien. Swoją ciężką pracą podziękowała mieszkańcom za to, że w czasie II wojny światowej uratowali jeż życie. Była Żydówką, a tarnobrzeżanie nie wydali jej Niemcom.