Tarnobrzeg. Już są w muzeum. 70 dzieł sztuki z Kolekcji Dzikowskiej.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega z siedzibą w Zamku Tarnowskich w Dzikowie  dotarła pierwsza partia – 70. dzieł sztuki z Kolekcji Dzikowskiej.  Eksponaty zostały kupione  za pieniądze z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Do tej pory były przechowywane w Muzeum-Zamek w Łańcucie.

Wśród przedmiotów, które po kilkudziesięciu  latach wróciły do Dzikowa są między innymi dzieła F. Hanusza, W. Kossaka, K. Pochwalskiego. T. Axentowicza, G. Fidanzy, rzeźby Boschiego oraz XIX w. srebra.

– Na dwa eksponaty chciałbym zwrócić szczególną uwagę –  mówi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych.

Do muzeum trafiła pierwsza, ale nie ostatnia partia przedmiotów z Kolekcji Dzikowskiej. Kolejne będą przywożone do zamku  w najbliższych dniach. Akcja transportu ponad 500 zabytków  z Łańcuta do Tarnobrzega ma potrwać do końca listopada. Zwiedzający będą je mogli oglądać pod koniec tego roku.

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega  kupiło od rodziny Tarnowskich łącznie ponad 2000 artefaktów. Przedmioty pochodzą nie tylko z Łańcuta. Część z nich stanowiło depozyt rodziny Tarnowskich w Dzikowie, a część rzeczy sprzedał muzeum Jan Tarnowski między innymi dokumenty, fotografie, bibeloty.