Tarnobrzeg. Jubileuszowy Tydzień Historyczny.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Tarnobrzegu trwa jubileuszowy, X Tydzień Historyczny imienia Kazimierza Wiszniowskiego. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu.

W ramach przedsięwzięcia, codziennie, do piątku, o godzinie 17.00 w murach biblioteki przy ulicy Wyspiańskiego, odbywać się będą otwarte wykłady.

W poniedziałek wspominano zasłużonego dla miasta kapłana, księdza Michała Józefczyka. Wśród prelegentów byli między innymi Adrian Turek i Elżbieta Wojtaszek.

We wtorek, o 17.00, dyrektor Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, Tadeusz Zych będzie mówić o znanych i nieznanych losach Kolekcji Dzikowskiej. W środę Ewa i Adam Trojanowscy przypomną pomysłodawcę Tygodnia Historycznego, Kazimierza Wiszniowskiego – nieżyjącego już społecznika, poetę, nauczyciela, byłego  tarnobrzeskiego kuratora oświaty, prezesa tarnobrzeskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, wieloletniego współpracownika Radia Leliwa.

Mówi dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, Anna Żarów.

W czwartek o 17.00 Grzegorz Kociuba będzie mówić o tym jak świętowano i jak świętujemy niepodległość. W piątek natomiast, Maria Pałkus przytoczy galicyjskie przysłowia, zwyczaje i przesądy według „Pamiętników włościanina” Jana Słomki.