Tarnobrzeg. Gwiaździsty Orszak Trzech Króli.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Po dwóch latach przerwy, 6 stycznia  Gwiaździsty Orszak Trzech Króli przejdzie po raz dziewiąty ulicami Tarnobrzega.

Najważniejszymi elementami orszaków będą gwiazdy. W ten sposób upamiętniona zostanie przypadająca w tym roku 550 rocznica urodzin astronoma Mikołaja Kopernika. Stąd tegoroczne hasło orszaków „ Prowadzi nas gwiazda”.

   W 2023 roku mija również 800 lat od zorganizowania pierwszej żywej szopki. Stanęła ona w  Greccio, we Włoszech za sprawą Świętego Franciszka. W związku z tym wydarzeniem zorganizowany został konkurs szopek.

Mówi koordynatorka Gwiaździstego Orszaku Trzech Króli w Tarnobrzegu, dyrektorka Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego  w Tarnobrzegu Joanna Szmuc.

Organizatorzy Gwiaździstego Orszaku Trzech Króli w Tarnobrzegu  liczą na to, że  w piątkowym wydarzeniu weźmie udział wiele osób. Mówi Joanna Szmuc.

Z parafii pod wezwaniem Świętej Barbary  w Tarnobrzegu orszak wyruszy  w piątek, po mszy o godzinie 9.30. Dołączą do niego parafianie z kościoła pod wezwaniem Dobrego Pasterza, na osiedlu Mokrzyszów.

Orszaki  wyjdą też po mszach o godzinie 10.00  z  kościołów na osiedlu Serbinów i Dzików, po nabożeństwie o 10.30 z parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla i o godzinie 11.00 z kościoła Ojców Dominikanów.

Uczestnicy pochodów spotkają się w południe na Placu Bartosza Głowackiego. Tam, tradycyjnie, trzej królowie złożą pokłon przed kopią obrazu Matki Bożej Dzikowskiej. Po wspólnym kolędowaniu zebrani zatańczą poloneza.