Tarnobrzeg. Gejzery, trakt podwodny, restauracja-barka. Jest koncepcja dalszego zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Molo, pomosty i gejzery na wodzie, trakt podwodny, ścieżka rowerowa w wodzie, droga opaskowa, to zaledwie kilka z wielu elementów składających się na koncepcję zagospodarowania terenu nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Gotowy dokument zaprezentował dziś prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek. Na jego podstawie będzie można przygotowywać projekty i ubiegać się o środki zewnętrzne na ich realizację.

– W ciągu ostatnich dwóch lat nad Jeziorem Tarnobrzeskim udało się zrealizować wiele zadań. Roboty wciąż trwają, ale musimy myśleć o dalszym zagospodarowywaniu akwenu – mówi prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

Najbardziej oryginalnym zadaniem ujętym w koncepcji, obok ścieżki rowerowej w wodzie, jest podwodny trakt z widokiem na zatopione miasto i faunę w jeziorze.

Koncepcja zagospodarowania terenu nad Jeziorem Tarnobrzeskim zakłada podział obszaru wokół zbiornika na wiele stref w tym: handlowo-usługową, żeglarską, kajakarską ze stanicą i widownią, WOPR-owską, posterunek wodny policji,  wędkarską z domkami, nurkową, windsurfingową i camperową, noclegową z domkami na wodzie pod wynajem, strefę zieleni naturalnej. W dokumencie znalazło się także ujęcie wód siarczkowych, wieża widokowa, restauracja na wodzie, droga i ścieżka rowerowa wokół jeziora. Nie mogło zabraknąć strefy plaż. Mówi Ewa Zając z Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega.

W strefie plaż przewidziano również boiska sportowe, siłownie plenerowe, place zabaw.

Szacowana wycena kosztów wszystkich inwestycji zawartych w koncepcji, wynosi blisko 157 milionów złotych.

Trudno obecnie przewidywać kiedy realizacja zamierzeń nastąpi. Prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek ostrożnie wskazuje na 2027 rok.