Tarnobrzeg. Don Kichot Wilkonia w Zamku Dzikowskim

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Drewniano metalowe rzeźby oraz grafiki – ilustracje autorstwa Józefa Wilkonia pochodzące z powieści Don Kichot napisanej przez Miguela de Cervantesa można oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega mieszczącym się w Zamku Dzikowskim.

– Bardzo się cieszymy, że mistrz zechciał drugi raz pokazać w Tarnobrzegu swoją twórczość. Pierwszy raz miało to miejsce, podczas wizyty w mieście oryginału rękopisu Pana Tadeusza. Wówczas zaprezentowane zostały ilustracje do książki Adama Mickiewicza – powiedział dyrektor muzeum Tadeusz Zych.

Wśród eksponatów prezentowanych w Tarnobrzegu znalazły się między innymi rzeźby przedstawiające Don Kichota na jego rumaku, jak i jego wiernego giermka Sancho Pansę na osiołku. Ilustracji powstały w różnych technikach, które autor łączył. Jest gwasz, tusz, pastel na papierze oraz na papierze fotograficznym.

Obecny na wernisażu autor wystawy, tłumaczył, dlaczego zdecydował się pokazać te prace.

Wystawę zaatutowana Don Kichot Wilkonia” będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega – Zamku Tarnowskich w Dzikowie do 28 sierpnia.

(fot. Marta Woynarowska)