Tarnobrzeg. Czytali „Ballady i romanse”

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu przyłączyła się do jedenastej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą były ‚Ballady i romanse’ Adama Mickiewicza. Okazją jest obchodzony rok romantyzmu, dwóchsetlecie wydania tego dzieła. Dzięki sporej liczbie chętnych udało się zaprezentować wszystkie 14 utworów, z których składa się książka.

– Wydarzenie odbywać się będzie w iście romantycznej atmosferze – mówiła tuż przed jego początkiem dyrektor biblioteki Monika Sadkowska.

Utwory Mickiewicza czytane były indywidualnie, w duetach lub grupowo z podziałem na role. Balladę Świteź zaprezentowały uczennice Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica Martyna oraz Maria wraz z pedagog szkolną Renatą Bajor. Nauczycielka podkreśla ze młodzieży nie trzeba było namawiać do udziału. Te dziewczęta interesują się poezją i chętnie uczestniczą w różnych konkursach recytatorskich. To maturzystki, więc utwór jest im dobrze znany, niemniej rozmawiałyśmy o jego przesłaniu – mówi Renata Bajor.

Wydarzeniu towarzyszyła prelekcja Zofii Ziemby, która przybliżyła mało znane ciekawostki związane z ukazaniem się ‚Ballad i romansów’, ale także mniej popularne wątki z biografii Wieszcza. Zgromadzeni mogli zobaczyć również wystawa fotokopii kart pierwszego wydania ‚Ballad i romansów’, które ukazało się w Wilnie, drukiem Józefa Zawadzkiego. W Galerii ‚Okno’ natomiast prezentowane są udostępnione przez Michała Stępnia grafiki obrazujące cztery ballady Adama Mickiewicza.

(fot. Marta Woynarowska)