Tarnobrzeg. Bosman Jan Brzęczka patronem ulicy na osiedlu Wielowieś.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Na przełomie maja i czerwca mija 80 rocznica śmierci urodzonego w tarnobrzeskiej Wielowsi, bosmana Jana Brzęczki. Było on jednym z 63 członków załogi polskiego, torpedowego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który z niewyjaśnionych do dziś przyczyn zaginął podczas patrolu na Morzu Północnym w 1940 roku. Podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Tarnobrzega podjęto uchwalę o nazwaniu imieniem bosmana Jana Brzęczki ulicy na osiedlu Wielowieś. Drogę wcześniej nazywano Szklaną boczną.

O nadanie ulicy imienia bosmana zawnioskował tarnobrzeski radny i przewodniczący osiedla Wielowieś, Marian Zioło po konsultacjach z lokalną społecznością.

Bosman Jan Brzęczka za zasługi oddane podczas wyjścia okrętu z Tallina 18 września 1939 roku oraz wykazanie odwagi i poczucia honoru żołnierskiego, 12 listopada 1939 roku otrzymał z rąk generała Władysława Sikorskiego Krzyż Walecznych.

Podczas ostatniej sesji radni nadali imię jeszcze jednej tarnobrzeskiej ulicy. Lawendową będzie się nazywać  nienazwana dotąd droga na osiedlu Podłęże.

Fot. ORP Orzeł/ Wikipedia