Tarnobrzeg. 50 rodzin czek na klucze do nowych mieszkań.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

50 rodzin już piąty miesiąc czeka na mieszkania w nowo wybudowanym  bloku Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Świętej Barbary. Pierwotnie  budynek miał być oddany do użytku na początku sierpnia.

Na bloku niedawno pojawił się baner  z napisem „Budynek nie zostanie przekazany do czasu uregulowania płatności przez TTBS  lub urząd miasta względem wykonawców”. Jak się dowiedzieliśmy  zawieszony został przez konsorcjum firm : MarCom i PRIB Tarnów, które w kwietniu 2017 roku zawarło umowę z TTBS na budowę bloku.

„Baner wprowadza opinię publiczną oraz przyszłych najemców w  błąd i nie może być elementem ukrywającym brak właściwej organizacji budowy przez wykonawcę”. Czytamy  z kolei na stronie internetowej Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Komunikat  TTBS-u jest niezrozumiały dla przyszłych lokatorów, którzy  nie wiedzą co dalej z ich mieszkaniami.  Oto wypowiedź jednego z nich.

W podbramkowej sytuacji znajdują się przyszli lokatorzy lokali w TTBS, którzy czekając na wymarzone M, obecnie wynajmują mieszkania, a którym  z końcem roku kończą się na nie umowy najmu.

Jak powiedział pełnomocnik spółki MarCom w Tarnowie lider konsorcjum wykonującego inwestycję przy Świętej Barbary, Sławomir Nowak,   TTBS powinno wypłacić głównemu wykonawcy około trzy miliony złotych. Mają to być środki  z tytułu wynagrodzenia za roboty budowlane oraz kwota zabezpieczenia należytego wykonania umowy,  w której posiadaniu jest tarnobrzeski TBS. – Obawiamy się, że TBS może nie mieć zabezpieczonych środków” powiedział Sławomir Nowak.

Na stronie internetowej TTBS czytamy natomiast, że 10% należności za cały budynek  zgodnie z umową, zostanie rozliczone po jego odbiorze końcowym.

Tarnobrzeski TTBS naliczył konsorcjum kary za opóźnienia w budowie bloku. Na dzień dzisiejszy jest to ponad 700 tysięcy złotych.  – W ramach sprzeciwu wywiesiliśmy baner – mówi Sławomir Nowak.

Konsorcjum zleciło wykonanie bloku mieszkalnego swojemu podwykonawcy firmie „ABM Solid S.A. w upadłości układowej” z Tarnowa, która zawarła umowy na poszczególne roboty z kolejnymi podwykonawcami.

– Chcielibyśmy pomóc głównemu wykonawcy i podwykonawcom, ale jest warunek – mówi wiceprezydent Tarnobrzega, Mirosław Pluta.

Prezes TTBS Zofia Janiec dziś jest nieuchwytna. Wykonawca zapewnia, że blok jest gotowy do przekazania.