Świętokrzyskie: Ppłk Artur Litwinek dowódcą 101 batalionu lekkiej piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Iwona Pol

101 batalion lekkiej piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej ma nowego dowódcę.

Nowy dowódca 101 batalionu lekkiej piechoty w Kielcach ppłk Artur Litwinek decyzję o przyjęciu obowiązków otrzymał z rąk dowódcy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorza Motaka. Uroczystość objęcia obowiązków dowódcy odbyła się w minionym tygodniu na Bukówce. Apel ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 odbył się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Podpułkownik Artur Litwinek rozpoczął służbę wojskową w 1995 roku jako podchorąży w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
W 1999 roku został promowany na pierwszy stopień oficerski i w 2000 roku skierowany do służby w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie na stanowisku dowódca plutonu. Od 2003 roku służył w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach na
stanowisku wykładowcy (cykl misji logistycznych) a następnie szefa sekcji planowania i programowania. Pełnił również funkcję koordynatora współpracy międzynarodowej.

Jest absolwentem studiów podyplomowych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji w Wojskowej Akademii Technicznej. Był uczestnikiem PKW UNIFIL w Libanie oraz licznych kursów doskonalących: Nordic United Nations Military Experts on Mission Course, Kurs dla oficerów sztabowych (Szwecja), Kurs planowania i realizacji zadań współpracy cywilno – wojskowej, Kurs instruktorów (EIPC). Brał udział w licznych konferencjach i szkoleniach międzynarodowych m.in. w Szwecji, Finlandii, Niemczach, Szwajcarii i Indiach.
Podpułkownik Artur Litwinek jest pasjonatem strzelectwa i dwukrotnie zajął pierwsze miejsce w Świętokrzyskim Turnieju Służb Mundurowych w strzelaniu statycznym z pistoletu bojowego.

101 batalion lekkiej piechoty wchodzi w struktury 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Swoim stałym rejonem odpowiedzialności obejmuje powiaty: kielecki, starachowicki, skarżyski, konecki, włoszczowski, jędrzejowski oraz pińczowski. Obecnie w kieleckim batalionie służy ponad 550 ochotników, żołnierzy Obrony Terytorialnej. Pierwszym dowódcą batalionu był ppłk Adam Mirosław.

Joanna Sarwa