Świętokrzyskie: Dziś święto 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Dzisiaj swoje święto obchodzi 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej imienia majora cichociemnego Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego pseudonim „Nurt”.

– Data ta nie jest przypadkowa – mówi oficer prasowy Brygady porucznik Marcin Kowal:

Tegoroczne święto odbywa się w cieniu pandemii. Ze wzgledy na bezpieczeństwo żołnierzy oraz pracowników wojska brygady uroczysty apel się nie odbędzie. Żołnierze uczczą swoje święto poprzez pamięć o swoim patronie.

W sobotę 13 czerwca dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Motak złoży wiązankę kwiatów w miejscu spoczynku patrona brygady mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” na polanie Wykus.

– Major Kaszyński jest wzorem żołnierza i dowódcy – podkreśla porucznik Marcin Kowal:

Dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak skierował list z życzeniami dla żołnierzy oraz pracowników brygady.

Swoją siłą, odwagą i determinacją wspieracie lokalną społeczność. Dajecie poczucie bezpieczeństwa. Niesiecie nadzieję. To szczególny powód do dumy, dla Was, dla mnie, dla całych Sił Zbrojnych – pisze w liście minister Mariusz Błaszczak.

Formowanie brygady rozpoczęło się w trzecim etapie budowy WOT, na początku 2018 roku. Struktura powstawała szybko, już w wrześniu zaczęły się pierwsze szkolenia, a pierwsza – historyczna przysięga świętokrzyskich terytorialsów odbyła się 23 września w Kielcach. Dowódcą brygady jest płk Grzegorz Motak. Brygada liczy dzisiaj ponad 1300 żołnierzy rozmieszczonych w dwóch batalionach: Kielce i Sandomierz. Dowództwo brygady znajduje się w Kielcach.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze 10 ŚBOT od samego początku aktywnie działają w ramach operacji #OdpornaWiosna i pomagają potrzebującym.

Joanna Sarwa