Staszów, Świętokrzyskie: Rusza Olimpiada „Warto wiedzieć więcej”.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Tysiąc uczniów świętokrzyskich szkół weźmie dziś udział w pierwszym etapie Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych „Warto Wiedzieć Więcej”.

Mówi rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego Paweł Szkalej:

Na zwycięzców czekają indeksy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, UJK w Kielcach, Akademii Pomorskiej, UMK w Toruniu, UWM w Olsztynie czy lubelskiego KUL. Projektowi patronuje minister edukacji narodowej oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

W pierwszym szkolnym etapie rozgrywek Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych najwięcej bo dwanaście szkół jest ze stolicy województwa. Trzy szkoły reprezentują Włoszczowę a dwie Jędrzejów. Po jednym reprezentancie mają Staszów, Busko, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko, Końskie, Starachowice, Bogoria i Chroberz. To w sumie dwadzieścia pięć szkół i prawie tysiąc uczniów.

Lekcje z ZUS to projekt edukacyjny dla uczniów szkół średnich. Dzięki niemu uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Mogą też dowiedzieć się jak są one ważne, zanim wejdą na rynek pracy. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych pomaga świadomie podejmować decyzje dotyczące życia zawodowego i osobistego.

Spotkania z młodzieżą goszczą w szkołach od 2014 r. Od tego czasu liczba szkół oraz uczniów, którzy wzięli udział w projekcie wzrosła niemal trzykrotnie.

Podczas czterech lekcji uczniowie dowiadują się: jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, co się należy tym, którzy płacą składki, od czego zależy wysokość emerytury, jak działa e-ZUS czyli firma pod ręką.

Joanna Sarwa

Fot. ZUS/materiały prasowe