Staszów. Politechnika Warszawska opracuje koncepcję budowy kolejowego portu przeładunkowego

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Władze Staszowa i przedstawiciele Politechniki Warszawskiej podpisali dziś w Urzędzie Miasta i Gminy Staszów porozumienie w zakresie budowy na terenach inwestycyjnych w Grzybowie portu przeładunkowego wraz infrastrukturą.

Port ma być miejscem, gdzie przewożone Linią Hutniczą Szerokotorową towary na przykład z Chin miałyby być przeładowywane na wagony poruszające się po normalnym torze.

Dziekan Wydziału Transport Politechniki Warszawskiej Prof. dr hab. Marianna Jacyna przyznaje, że projekt nie będzie należał do łatwych, ale uczelnia ma już doświadczenie w podobnych realizacjach. Wydział opracowywał koncepcję modernizacji terminala przeładunkowego w Sławkowie Południowym.

Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć w budowie portu przeładunkowego widzi szansę na rozwój gminy i nowe miejsca pracy.

Zainteresowana korzystaniem z portu byłaby Grupy Azoty Siarkopol w Grzybowie. Członek zarządu spółki Andrzej Zieliński powiedział, że posiada ona sprzęt i infrastrukturę, aby połączyć port z siecią PLK.

Jak ważna byłaby to inwestycja mówi członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Jońca

Port mógłby rozpocząć działalność najwcześniej za 5 lat. – Po potwierdzeniu przez specjalistów z politechniki możliwości budowy takiego obiektu, gmina chce rozpocząć rozmowy z Ministerstwem Transportu, aby zadanie wpisane zostało w plan rozwoju kraju i województwa. Na pewno pomocne będą fundusze unijne.