Staszów. Bioreaktory oczyszczą powietrze z odorów

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Bioreaktory mogą skutecznie oczyszczać powietrze z lotnych związków organicznych i odorów ­– takie wnioski płyną z użytkowania pilotażowej instalacji jaka przez dwa miesiące non stop pracowała na jednym z emitorów Kopalni Siarki w Osieku należącej do grupy Azoty Siarkopol.

Metodę oczyszczania powietrza z siarkowodoru z pomocą specjalnie wyselekcjonowanych bakterii
opracowała firma Ekoinwentyka z Rudy Śląskiej. Zebrane podczas działania urządzenia dane zostały zaprezentowane na konferencji w Grzybowie koło Staszowa. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele grupy Azoty, samorządowcy z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego, a także nauczyciele akademiccy polskich i zagranicznych uczelni.

Prezes firmy Ekoinwentyka Damian Kasperczyk zaznacza, że cały proces oczyszczania powietrza z siarkowodoru w kompaktowym bioreaktorze zachodzi w dużo niższej temperaturze niż tradycyjne metody oczyszczania, przez co jest bardziej energooszczędny.

– Grupa Azoty wspiera innowacyjne projekty, które mają na celu poprawę jakości środowiska.
Szukamy szczególnie rozwiązań, które wykorzystują naturalne procesy zachodzące w przyrodzie.
Tego typu konfencje są dobrym przykładem propagowania wiedzy na ten temat. Mamy nadzieję, że takich ekorozwiązań wpisujących się w zielony trend będzie coraz więcej – mówi Henryk Kubiczek dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i rozwoju Grupy Azoty.

Prace instalacji pozytywnie ocenia prezes zarządu Grupy Azoty ‚Siarkopol’ Łukasz Komendera.

Patronat honorowy nad konferencją sprawował wiceminister spraw zagranicznych poseł Piotr Wawrzyk.