Stalowa Wola: Wojna i propaganda na plakacie

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

‘”Do broni” wojna i propaganda w plakacie 1939-1989’ – to tytuł wystawy, którą można oglądać w Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli.

SDK zaprasza na wystawę wspólnie z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Na stalowowolską ekspozycję składa się 40 plakatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, Galerii Plakatu w Krakowie oraz Biblioteki Jagiellońskiej. Są to reprodukcje wybranych afiszy, z których większość pochodzi z lat 1939-45. To także okazja do porównania stosowanych na plakatach rozwiązań, ponieważ prezentują zarówno polską propagandę wojenną i propolską propagandę na Zachodzie, ale również propagandę niemiecką skierowaną do Polaków.
Na wystawie nie zabrakło też plakatów z propagandą komunistyczną i PRL-owską. Wystawa ‘”Do broni” wojna i propaganda w plakacie 1939-1989’ jest formą narracji o środkach i narzędziach za pomocą których walczące strony chciały przekonać do swych racji. Zwiedzający wystawę mają okazję ocenić z perspektywy czasu czy prezentowane przykłady wywarły zamierzony przez ich twórców i kolporterów efekt i jak oddziałują na odbiorcę współcześnie. Wystawa w Spółdzielczym Domu Kultury czynna jest do 20 listopada.

Marta Górecka