Stalowa Wola: We wtorek inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Małgorzata Figacz

Już w najbliższy wtorek w Stalowej Woli rusza 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. W jego ramach we wtorki od 2 lipca do 10 września w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie odbywać się będą koncerty festiwalowe. To realizowany od lat projekt autorski Roberta Grudnia.
W tym roku w programie festiwalu przygotowanym przez pomysłodawcę i organizatora wydarzenia Roberta Grudnia nie zabraknie opery, pieśni, poezji, czy dramatu w wykonaniu gwiazd nie tylko polskich scen muzycznych i teatralnych. A wszystko za sprawą tematu przewodniego tegorocznych spotkań muzycznych „Moniuszko i jego czasy”.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny zainauguruje Koncert w kościółku „Do Ciebie, Panie” Stanisław Moniuszko po polsku, łacinie i białorusku w wykonaniu duetu z Filharmonii i Opery w Mińsku na Białorusi. Zaśpiewa sopranistka Tamara Remez, a akompaniować jej będzie na organach Sviatlena Niemahaj. To już w najbliższy wtorek o 19.00. A w ramach cyklu koncertów i spektakli słowno – muzycznych wystąpią również m. in. Jerzy Trela, Wojciech Trela, Jerzy Zelnik, Konstanty Andrzej Kulka, Dominik Sutowicz oraz soliści oper i teatrów muzycznych z Łodzi, Lublina, Wrocławia, Warszawy, ale też dobrze znani słuchaczom festiwalowym Georgij Agratina i Robert Grudzień. Stalowowolskim akcentem będzie Chór Jubileuszowy Miasta Stalowa Wola. W murach klasztoru zabrzmią m.in. koncertowe wykonania mszy i oper oraz pieśni Stanisława Moniuszki. Ale będą także „Dziady” Adama Mickiewicza. Stalowowolski Międzynarodowy Festiwal Muzyczny będzie się odbywał również w ramach 40. rocznicy pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce, dlatego podczas jego trwania nie zabraknie nawiązań do tego wydarzenia.

(Marta Górecka)