Stalowa Wola: W szpitalu oddano do użytku nowoczesny blok operacyjny

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Wojtek Janczura

W Stalowej Woli odbyło sie otwarcie nowoczesnego bloku operacyjnego. W ramach inwestycji wartej 25 mln złotych w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym powstała też pracownia endoskopowa oraz centralna sterylizatornia. W uroczystym oddaniu do użytku bloku wzięli udział m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, NFZ, a także władze Stalowej Woli i Powiatu Stalowowolskiego. Nowoczesny blok operacyjny z pracownią endoskopową powstał na drugim piętrze Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego. kompleksowo wyposażony blok operacyjny składa się z 5 sal operacyjnych, sali wybudzeniowej – pooperacyjnej na 6 stanowisk i 3 sal zabiegowych pracowni endoskopowej – gastroskopii, kolonoskopii oraz sali do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG. Zadanie obejmowało nie tylko roboty budowlane, montaż instalacji, prace wykończeniowe, ale też wymianę przestarzałej aparatury i sprzętu medycznego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz doposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną. Dyrektor szpitala przytaczając historię powstania bloku przypomniał, że szpital długo czekał na tak nowoczesny obiekt, bo stary blok operacyjny miał ponad 60 lat:

Starosta janusz Zarzeczny przypomniał, że był to ostatni dzwonek na tą inwestycję(szpital-blok-otwarcie-mimistr2)Minister Szumowski przyznał, że powstanie nowoczesnego bloku operacyjnego to nie tylko poprawa bezpieczeństwa dla pacjentów:

Minister Kwieciński przypomniał, że blok operacyjny jest kolejną inwestycją w stalowowolskim szpitalu po m.in. budowie lądowiska dla śmigłowców LPR, SOR-u, czy pracowni diagnostycznej:

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zdradził że powiat stalowowolski wystąpił do ministerstwa o dofinansowanie zakupu kolejnego sprzętu na blok operacyjny:

Wiceminister Rafał Webrer przyznał, że nowy blok operacyjny pozwoli stalowowolskiemu szpitalowi specjalistycznemu wejść na wyższy poziom leczenia:

A na 5 salach bloku operacyjnego będą przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, urologiczne,  laryngologiczne i ginekologiczne. Całkowita wartość projektu pod nazwą „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych” wyniosła 24 mln 723 tys. złotych, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego wyniosło blisko 10 milionów złotych pozostałą kwotę prawie 15 milionów złotych zapewnił Powiat Stalowowolski.

Marta Górecka