Stalowa Wola: W stalowowolskim szpitalu można wykonać tomografię oka

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

W stalowowolskim szpitalu można wykonać tomografię oka. To dzięki najnowszemu nabytkowi, który trafił na Oddział Okulistyczny Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Urządzenie, o którym mowa, to spektralny tomograf koherentny z funkcją angiografii. Pozwala ono na uzyskiwanie trójwymiarowych skanów siatkówki i nerwu wzrokowego, a funkcja angiografii umożliwia wizualizację naczyń krwionośnych siatkówki i naczyniówki. Dodatkowo, aparat jest wyposażony w wysokiej rozdzielczości kamerę, umożliwiającą wykonywanie zdjęć dna oka. Urządzenie, które już pracuje na stalowowolskiej okulistyce pozwoli na prowadzenie terapii chorych na AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, ale też wykrywanie i monitorowanie zmian w przypadku takich schorzeń, jak: otwór w plamce, makulopatia, retinopatia cukrzycowa, czy jaskra. zakup sfinansował Powiat Stalowowolski. Mówi starosta Janusz Zarzeczny:

Dzięki nowemu sprzętowi stalowowolski szpital spełnił warunki do stosowania na Oddziale Okulistyki terapii lekowej, pozwalającej zatrzymać progresję choroby jaką jest AMD i zapobiegać dalszej utracie widzenia u pacjentów. To dobra wiadomość szczególnie dla osób starszych:

 

Koszt zakupu spektralnego tomografu koherentnego do badań tomograficznych oka wyniósł 125 tysięcy złotych. Starosta zapowiedział, że wkrótce oddział wzbogaci się o kolejny sprzęt niezbędny do diagnostyki okulistycznej i leczenia wzroku.