Stalowa Wola: W czwartek o książce ‚Żydzi w Rozwadowie i Stalowej Woli. Czas wojny i okupacji’.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

‚Żydzi w Rozwadowie i Stalowej Woli. Czas wojny i okupacji’ to tytuł książki Dionizego Garbacza, której promocja odbędzie się w najbliższy czwartek w Stalowej Woli. Publikacja poświęcona jest okupacyjnym losom Żydów, którzy mieszkali w Rozwadowie. Książka pokazuje też więźniów obozu żydowskiego, który podczas wojny Niemcy założyli na obrzeżach Rozwadowa, sprowadzając tam Żydów z terenu Małopolski. Więźniowie pracowali w przejętych przez Niemców, stalowowolskich zakładach zbrojeniowych. Tam też powstał nowy obóz, gdzie przeniesiono Żydów po likwidacji tego na obrzeżach Rozwadowa. To i wiele więcej na temat Żydów w Rozwadowie i Stalowej Woli za czasów wojny można wyczytać w książce Dionizego Garbacza. W swojej publikacji autor po raz pierwszy sporządził i opublikował listę nazwisk blisko 900 żydowskich mieszkańców Rozwadowa, którzy padli ofiarami Holocaustu. Dionizy Garbacz dotarł też do nazwisk części więźniów obozów rozwadowskiego i stalowowolskiego. W książce nie zabrakło też opowieści świadków i relacji Żydów i Polaków.

Prezentacja książki Dionizego Garbacza ‚Żydzi w Rozwadowie i Stalowej Woli. Czas wojny i okupacji’ odbędzie się już w ten czwartek, 11 sierpnia o godz. 18.00 w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.

Wydawcą publikacji jest Fundacja Dionizego Garbacza Stalovianum. Wydanie wsparło Miasto Stalowa Wola, a część fotografii udostępniło Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Marta Górecka