Stalowa Wola: Świętowali krwiodawcy

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

 

Od uczczenia chwilą ciszy śmierci swojego wieloletniego prezesa Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Stalowej Woli rozpoczął tegoroczne święto honorowych krwiodawców. Antoniego Kłosowskiego wspominał też obecny na uroczystości Antoni Olak prezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dzięki temu jak działał Antoni Kłosowski wraz ze swoimi współpracownikami, ale też dzięki krwiodawcom stalowowolski klub krwiodawców działający przy PCK, liczący sobie ponad 700 krwiodawców, jest dla innych przykładem.

Wiceprezes  stalowowolskiego PCK lekarz Piotr Pacański przyznaje, że mimo pandemii w Stalowej Woli nie brakuje chętnych do podzielenia się tym cennym darem. A ten potrzebny jest między innymi w ratowaniu chorych zakażonych Sars-Cov-2.

Dlatego doroczne spotkanie z Honorowymi Dawcami Krwi było okazją do podziękowania tym, który oddali najwięcej krwi. Były odznaczenia i nagrody. Mówi prezes klubu HDK ‚Hutnkik’ Tomasz Nowak.

A w tym roku od początku stycznia do 24 listopada w stalowowolskiej stacji krwiodawstwa 2203 krwiodawców oddało honorowo łącznie 2278 litrów krwi. To więcej niż w ubiegłym roku, w którym przez cały 2020 oddano 2177 litów. Dodatkowo w tym roku 384 to osoby, które po raz pierwszy oddały krew.