Stalowa Wola: Samorząd chce komunikację miejską oprzeć na elektryczności

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

W Stalowej Woli 75% kursów komunikacji miejskiej będzie wykonywanych przez autobusy elektryczne po zrealizowaniu projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w gminie Stalowa Wola”. Będzie to jeden z najlepszych wyników w kraju pod względem elektromobilności w komunikacji publicznej. W ramach tego projektu tabor Zakładu Komunikacji Miejskiej MZK powiększy się o kolejne o 4 autobusy elektryczne. Wybudowana też zostanie niezbędna infrastruktura do ich ładowania. Obecnie miejski przewoźnik dysponuje 10 niskoemisyjnymi autobusami elektrycznymi, które realizują 45% wszystkich kursów. Po zakupie nowych pojazdów z użycia wycofywane zostaną stare Jelcze. Mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

W ramach tego zadania powstanie również pętla autobusowa przy parku w Charzewicach. Będzie zlokalizowana obok przystanku kolejowego, który skomunikuje Stalową Wolę linią kolejową z Warszawą.

Cała inwestycja ma kosztować ponad 14 mln zł. W tym zawiera się również ponad 2 mln zł VAT-u. Na to zadanie samorząd Stalowej Woli chce pozyskać dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 9,6 milionów złotych.

Marta Górecka