Stalowa Wola, region: Wnioski o 500+ dla uchodźców a od soboty. „Weekend dla Ukrainy” w ZUS

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Obywatelom Ukrainy, którzy w ucieczce przed wojną dotarli do Polski po 23 lutego będzie je przyznawał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty za pośrednictwem PUE ZUS. Aby ułatwić składanie wniosków i zakładanie profilu elektronicznego w wielu placówkach ZUS od soboty rusza ‚Weekend dla Ukrainy’. W sobotę dla uchodźców z ukrainy otwarta będzie m.in. delegatura w Stalowej Woli. Mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

 

Placówka ZUS w Stalowej Woli czynna będzie dla uchodźco1) z Ukrainy w sobotę od godz 9.00 do 15.00. Tego dnia w tych godzinach czynne będą również placówki ZUS w Mielcu, Dębicy, Leżajsku, Jaśle Rzeszowie, Krośnie, Sanoku, Brzozowie i Przemyślu. W niedzielę natomiast w Dębicy, Jaśle, Brzozowie, Krośnie, Rzeszowie i Sanoku. Aby złożyć elektroniczny wniosek w placówce ZUS wnioskujący powinien mieć ze sobą:

■ paszport – swój i dziecka – lub inny dokument tożsamości, na podstawie których przekroczono granicę,

■ zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL

■ numer swojego rachunku bankowego w Polsce

■ swój numer telefonu w Polsce i adres e-mail

■ orzeczenie polskiego sądu, jeśli jesteś opiekunem tymczasowym

■ dokument potwierdzający sprawowanie pieczę zastępczej jeśli taka sytuacja ma miejsce

■ dokument potwierdzający legalność Twojego pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce,  Od poniedziałku też w ZUSie działa specjalna infolinia w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy.