Stalowa Wola: Przypomnieli o Żołnierzach Wyklętych.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominika Miś

W Stalowej Woli uczcili Żołnierzy Wyklętych. Po spotkaniach, pogadankach i projekcji filmu pod tytułem „Żelazny. Legenda wileńskiej partyzantki” niedziela była kulminacją obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęła je msza w Bazylice Konkatedralnej w intencji Żołnierzy Wyklętych. Później uczestnicy w przemarszu z udziałem Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego Garnizonu Nisko oraz Orkiestry Dętej MDK przeszli do Parku Miejskiego. Tam odbędą się uroczystości wojskowe i apel pamięci:

 

Po części oficjalnej odbył się pokaz kawaleryjski na koniach, a po nim rekonstrukcja historyczna śladami Tadeusza Gajdy pseudonim Tarzan, zwycięskiego boju polskich partyzantów i tragicznych losów mieszkańców Kuryłówki:

Wydarzeniom w Parku Miejskim w Stalowej Woli towarzyszyły pokazy uzbrojenia, ale też śpiewanie pieśni partyzanckich przy ognisku i żołnierska grochówka. Finałem stalowowolskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych był nocny bieg Tropem Wilczym na dystansach 1963 metrów i 5 kilometrów po okolicznym lesie. Uczestników powitał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny:

W biegu na dystansie 5 kilometrów wśród kobiet zwyciężyła Kinga Kopeć,  a wśród mężczyzn Maciej Kasiak.

(Marta Górecka)