Stalowa Wola: Powiatowy pakiet SOS może uratować życie

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

W Powiecie Stalowowolskim ruszyła akcja „Pakiet S.O.S.” To działanie profilaktyczne zorganizowane przez Powiat i Komendę Powiatową Policji w Stalowej Woli, które skierowane jest przede wszystkim do osób starszych, samotnych, chorych i niepełnosprawnych. Celem akcji jest dostęp do niezbędnych informacji zdrowotnych w nagłych wypadkach. Pakiet ma formę koperty z niezbędnymi informacjami w środku o ewentualnych chorobach, czy niezbędne kontakty telefoniczne. Kopertę, która ma kolor czerwony i zaopatrzona jest w magnes, można przytwierdzić na lodówce, aby była dostępna np. dla służb medycznych. Informował o tym na konferencji starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny:

A przypadków, w których takie koperty usprawniłyby niesienie np. pomocy medycznej osobie w nagłych wypadkach, do których dochodzi w domu czy mieszkaniu jest mnóstwo. To zasłabnięcie, udar, zawał, wylew, brak świadomości, czy inne przypadki chorobowe, w których brak kontaktu z daną osobą. Jak podkreślał aspirant sztabowy Robert Kotwica z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli Pakiet SOS z niezbędnymi informacjami na pewno zwiększy poczucie bezpieczeństwa wielu mieszkańców:

Niestety zdarzają się również przypadki zgonów, wtedy również taka koperta może ułatwić wszelkie procedury, ale i poinformowanie krewnych. Mówił o tym zastępca komendanta powiatowego Policji młodszy inspektor Jacek Iracki:

A takich przypadków na terenie Powiatu Stalowowolskiego nie brakuje, bo od stycznia ubiegłego roku stalowowolska policja odnotowała ponad 40 nagłych zgonów. Robert Kotwica podkreślał, że ważne, aby odpowiednio przekazać wiedzę o przydatności pakietu SOS zainteresowanym. Organizatorzy będą się starali dotrzeć z informacjami poprzez dzielnicowych, ale również podczas spotkań profilaktycznych i współpracy z podmiotami zajmującymi się osobami starszymi, czy niepełnosprawnymi jak ośrodki pomocy społecznej na terenie Powiatu Stalowowolskiego. Starosta Janusz Zarzeczny przyznał, ze taki pakiet SOS to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób starszych, ale i dla firm transportowych zatrudniających kierowców. Na razie w ramach akcji Pakiet SOS przygotowano około 700  kopert: 200 dla mieszkańców Stalowej Woli oraz po 100 dla mieszkańców pozostałych gmin powiatu. Jeśli akcja spotka się z dużym zainteresowaniem przygotowane zostaną kolejne pakiety.