Stalowa Wola: Podróż do Japonii

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Marta Górecka

Od najbliższej niedzieli Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zabiera swoich widzów w niezwykłą podróż do Japonii. To dzięki wystawie z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie o właśnie takim tytule: ‘Podróż do Japonii’. Odwiedzający wystawę prezentowaną w Galerii Karpińskiego podróżując po ekspozycji zobaczą porywające krajobrazy i architekturę, spotkają interesujących ludzi, poznają ich zwyczaje, codzienne życie i ulubione potrawy. A to dzięki Japonii w rysunkach, fotografiach, rzeźbach i drzeworytach. Jednym z autorów zdjęć prezentowanych na wystawie jest Ze’ev Wilhelm Aleksandrowicz. Mówi autorka scenariusza i aranżacji wystawy doktor Anna Król:

 

Zupełnie inne są fotografie historyka sztuki Franza Stoedtnera.

 

Natomiast jedną z najcenniejszych części kolekcji jest unikatowy zbiór szkiców i rysunków Andrzeja Wajdy.

 

Kolejna część wystawy, to zdjęcia znanego artysty fotografika Hiroh Kikai, który przez ponad 40 lat fotografował ludzi spotkanych w Tokio, zawsze w ten sam sposób na tle czerwonej ściany buddyjskiej świątyni Senjōji.

 

Na wystawie znalazły się również dzieła żyjącego na przełomie 18. i 19. wieku, pochodzącego z samurajskiej rodziny, znanego artysty Utagawa Hiroshige.

Wystawę ‘Podróż po Japonii wzbogaciły rzeźby i przedmioty wykonane z laki japońskiej autorstwa Aliski Lahusen. To polska artystka która zainspirowała się japońskimi drzeworytami. Wystawa ‘Podróż do Japonii’ będzie dostępna dla zwiedzających w rozwadowskiej Galerii Karpińskiego od tej niedzieli.