Stalowa Wola: Otwarcie Rozwadowskiego Domu Kultury Sokół

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

W tę sobotę w Stalowej Woli odbędzie się uroczyste otwarcie Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół”. Instytucja powstała w zabytkowym budynku dawnego „Sokoła”, który po latach niszczenia doczekał się modernizacji. Z powodu pandemii uroczyste otwarcie Sokoła przesunęło się w czasie. Na szczęście z rozpoczęciem działalności rozwadowskiego domu kultury nie czekano do otwarcia. Dlatego uroczystość swoimi występami uświetnią mali artyści i muzycy, którzy już od czterech miesięcy w ścianach wyremontowanego „Sokoła” odbywają swe próby. Zaprezentuje się także zespół mażoretek „Różanki”, który powstał we współpracy z sąsiadującą z Sokołem Publiczną Szkołą Podstawową nr 9. Mówi Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, pod którego skrzydłami działa rozwadowska placówka:

W uroczystym otwarciu Sokoła gośćmi honorowymi będą sokole rodziny, a także sympatycy i pielęgnujący pamięć o historii rozwadowskiego Sokoła, który zaprzestał swojej działalności w 1947 roku. Podczas sobotniego wydarzenia nastąpi przekazanie do RDK „Sokół” symbolu, w postaci orła wyszytego na szkarłatnej tkaninie, wykonanego podczas zajęć rękodzielniczych w dawnym „Sokole”. Tę niezwykłą pamiątkę przechowywała przez lata Maria Rehorowska z nadzieją, że kiedyś orzeł wróci do swego macierzystego gniazda. Sobotnie uroczystości związane z otwarciem Sokoła rozpoczną się o godz. 17.00 przed budynkiem. Tam zaplanowane są przemówienia, przekazanie symbolu i występ mażoretek. Następnie uczestnicy przy dźwiękach orkiestry dętej MDK przejdą na mszę do kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej:

 

Po mszy na scenie plenerowej na placu za kościołem odbędzie się występ zespołów artystycznych RDK „Sokół” oraz przedstawienie muzyczne „Rozwadowski kram z piosenkami” w wykonaniu Chóru Kameralnego Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. W związku z sobotnim otwarciem Sokoła w Rozwadowie kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. W godzinach od 17.00 do 18.00 zamknięta będzie ulica Rozwadowska na odcinku od ronda Orląt Lwowskich do skrzyżowania z ulicą Dąbrowskiego. Kierowcy będą musieli korzystać z objazdów ulicami Graniczną i Polną oraz Kościuszki, Targową i Strażacką.