Stalowa Wola: Odeszła kolejna pięściarska legenda Stali.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Małgorzata Figacz

W środę, 11 marca w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli, zmarł legendarny trener bokserów Stali Stalowa Wola, Ludwik Algierd. Miał 87 lat. Mówi Roman Niwierski, historyk, miłośnik boksu, wiceprezes zarządu Stal Stalowa Wola Boxing Team, autor książki „Stalowy Ring”.

Algierd urodził się 25 lutego 1933 roku w Pabianicach. Pierwsze lekcje boksu pobierał w Zrywie Łódź. Walczył najczęściej w kategorii lekkośredniej. Do Stalowej Woli trafił w 1956 roku. Razem z Zakładowym Klubem Sportowym Stal zdobył dwa tytuły drużynowego wicemistrza Polski, wpierw jako zawodnik (1961 rok), a następnie, jako trener (1973 rok). Tak wspomina go Roman Niwierski.

Na ringu Ludwik Algierd stoczył aż 226 walk, z czego wygrał 166, 15 zremisował i 45 przegrał. Wychował znakomitych bokserów: Lucjana Trelę, Romana Gotfryda, Stanisława Szado, Eugeniusza Kowalczyka oraz braci Henryka i Janusza Janowskich. Był wieloletnim asystentem najlepszego w historii trenera polskiej kadry narodowej pięściarzy, Feliksa „Papy” Stamma. Mówi Roman Niwierski.

Po rozwiązaniu sekcji bokserskiej w Stalowej Woli pracował w Rzeszowie i w Dębicy. Następnie pełnił rolę kierownika stalowowolskiego MOSiR-u. W 1980 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Wielokrotnie wyróżniany przez Polski Związek Bokserski, a także władze samorządowe Stalowej Woli. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 14 marca o godzinie 11 w Kaplicy Cmentarza Komunalnego w Stalowej Woli.

Grzegorz Lipiec