Stalowa Wola: Odbyło się VII forum pszczelarskie

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

W Stalowej Woli odbyło się VII Forum Pszczelarskie . Wydarzeniu towarzyszył kiermasz miodów i produktów pszczelarskich. Wydarzenie powróciło do kalendarza imprez organizowanych przez Powiat Stalowowolski po 2-letniej przerwie. Starosta Janusz Zarzeczny otwierając imprezę przyznał, że dla pszczelarzy nie tylko z Podkarpacia to ważne miejsce do spotkań, poszerzania wiedzy i dzielenia się doświadczeniami:

Krzysztof Niemczuk dyrektor Państwowego Instytut Weterynaryjnego w Puławach podkreślał, że tematy poruszane na konferencji są ważne dla hodowców pszczół i pszczelarzy:

Podczas konferencji poruszano też temat najczęstszych chorób pszczół i jak im zapobiegać, ale też m.in.  o pozostałościach w miodzie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Te na szczęście należą do rzadkości, ale jednak są zdarza się, że są wykrywane. Mówił o tym Andrzej Posyniak z Zakładu Farmakologii i Toksykologii, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach;

Pszczelarze, którzy wzięli udział w forum, przyznają że mijający rok nie był zły dla pszczół i produkcji miodu, ale niestety susza dała się we znaki. Mówi Marek Olszowy z pasieki w Laskach w gminie Bojanów:

Natomiast dzięki kiermaszowi, który towarzyszył forum mieszkańcy mogli się zaopatrzyć na zimę w różne gatunki miodów.