Stalowa Wola: O sytuacji w powiecie w związku z epidemią COVID 19.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Małgorzata Figacz

Władze Powiatu, wspólnie z dyrekcją szpitala i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, poinformowały o sytuacji w powiecie w związku z epidemią koronawirusa. Na terenie Powiatu Stalowowolskiego do tej pory stwierdzono 15 zakażeń, z czego 12 przebywa na oddziałach zakaźnych. Decyzjami Sanepidu 212 osób objęto kwarantanną, a 1389 nadzorem epidemiologicznym. Jak poinformował szef stalowowolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Stanisław Pieprzny Sanepid jest w stałym kontakcie ze szpitalem, przychodniami, domem pomocy społecznej, zakładem pielęgnacji opiekuńczej.

Natomiast w wyniku stwierdzenia koronawirusa u jednego z pensjonariuszy DPS dziś i w sobotę pobrane zostaną próbki do badań na obecność COVID 19. W związku z kwarantanną i zwolnieniami lekarskimi w placówce występuje problem z zapewnieniem pełnej obsady personelu do obsługi pensjonariuszy. Dyrektor do spraw lecznictwa Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Andrzej Komsa poinformował, że na nowo utworzonym oddziale obserwacyjnym znajduje się 5 łóżek, gdzie umieszczani są pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, tam oczekują na pobranie próbek do badań i wyniki. Dodatkowym zabezpieczeniem dla szpitala jest prowadzenie pomiaru temperatury i wywiadu środowiskowego przed wejściem na SOR. Sukcesywnie też szpital zaopatruje się w środki ochrony osobistej, maseczki, fartuchy, kombinezony ochronne i środki dezynfekcyjne. Teraz największym problemem nie jest ich dostępność, a windowana cena, np. jednorazowe kombinezony z 20 złotych do 100.

Starosta Janusz Zarzeczny zaapelował do mieszkańców o wstrzymanie się od krzywdzących opinii na temat służby zdrowia. W tym trudnym czasie nie pomagają one służbom medycznym, które na pierwszej linii frontu walczą z epidemią koronawirusa. Zaapelowano także o stosowanie się do zasad społecznej kwarantanny, nie wychodzenie bez potrzeby z domów, nie spotykanie się ze znajomymi i rodzinami, mimo nadchodzących świąt.

(Marta Górecka)