Stalowa Wola: Nowa komisja i tablety w Radzie oraz ograniczony czas wypowiedzi

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominika Miś

Radni Rady Miejskiej w Stalowej Woli mijającej kadencji w prezencie swoim następcom ograniczyli czas wypowiedzi. To efekt zmian w Statucie Miasta, które według uzasadnienia podyktowane są nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym. W związku z tą nowelizacją zmianie ulega czas trwania kadencji Rady z czterech do pięciu lat. Zmiany nastąpią również w ilości komisji, ale też jeśli chodzi o narzędzia pracy w jakie wyposażeni zostaną radni. Jednak podczas sesji skupiono się głownie na ograniczeniu czasu wypowiedzi rajców. Według zmienionego statutu radny na wypowiedź będzie miał 3 minuty, a w przypadku “ad vocem” 2 minuty. Wypowiedź w imieniu klubu radnych nie może przekroczyć 7 minut. A czas trwania wypowiedzi osoby spoza rady, której przewodniczący udzieli głos to 5 minut. Według przyszłych radnych ,którzy będą opozycją w radzie, ograniczenie czasu wypowiedzi, to próba kneblowania im ust. Radny Mariusz bajek, który zagłosował za zmianą stwierdził, widzi to inaczej:

Przeciwny takim zmianom był radny Daniel Hausner, który stwierdził, że nie potrzebne są tak duże zmiany:

Ale również skarg i petycji. Natomiast według prezydenta Lucjusza Nadbereżnego zaproponowany czas wypowiedzi nie jest krótki:

 

O ile rzecz jasna rada większością głosów o tym zdecyduje. Trudno więc będzie 7-osobowej opozycji dokonać takich zmian jeśli również innym radnym to ograniczenie czasowe nie zacznie przeszkadzać. Według prezydenta skupienie się na kwestii czasu wypowiedzi wypaczono intencję ważnych zmian dotyczących pracy Rady Miejskiej:

 

Radni otrzymują również nowe narzędzia do pracy:

Stąd żeby ułatwić ten zapis wprowadzono limit wypowiedzi.