Stalowa Wola: Muzeum Regionalne nabędzie kamienicę z Muzeum KEDYWu

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Rozwadowie przejdzie pod skrzydła Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Muzeum pozyskało środki na zakup kamienicy w której się mieści. Obecnie jest ona w posiadaniu prezesa Fundacji KEDYW Marka Wróblewskiego, który nabył kilka lat temu dawną siedzibę Kedywu Armii Krajowej obwodu Nisko-Stalowa Wola i postanowił w niej stworzyć muzeum. Koszty jednak go przerosły stąd wyszedł z propozycją, aby budynek przejęło miasto. A budynek przy ulicy Bełżyńskiego ma wyjątkową wartość historyczną, bo była to nie tylko siedziba Kedywu Armii Krajowej obwodu Nisko-Stalowa Wola podczas okupacji niemieckiej, ale też w okresie II RP mieściło się w nim pierwsze w mieście kino. Było to kino „Polonia”. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbreżny przyznał, ze miasto rozważało propozycję zakupu. Program ministerialny problem rozwiązał.  O pozyskaniu środków na zakup budynku prezydent poinformował przy okazji jubileuszu 80-lecia powołania Armii Krajowej.

Z informacji cieszy się prezes Fundacji KEDYW.

Wraz z budynkiem Muzeum Regionalne otrzyma zebrane do tej pory przez Fundację zbiory.

Dyrektor Muzeum Aneta Garanty przyznaje, że po wyremontowaniu kamienicy przy Bełżyńskiego  będzie to wyjątkowe miejsce.

A póki co do końca czerwca Muzeum Regionalne ma czas aby sformalizować zakup kamienicy. Potem przyjdzie czas na szukanie środków finansowych na remont budynku. A te mogą być spore.

Zanim jednak pozyska się środki zewnętrzne na modernizację, budynek ze względu na stan techniczny będzie wymagał prac zabezpieczających przed dalszym niszczeniem.