Stalowa Wola: MBP świętowała 80 urodziny

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Obchodząca 80-lecie swojego istnienia Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli uhonorowana została Medalem Bibliotheca Magna Perennisque. To wyjątkowe wyróżnienie wręczono podczas uroczystości z okazji jubileuszu.

Medal wręczyły szefowa biblioteki wojewódzkiej Barbara Chmura i Małgorzata Sierżęga, przewodnicząca Rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Na Podkarpaciu taki medal posiadało do tej pory 5 bibliotek, stalowowolska dołączyła do tego wyjątkowego grona.

Ale to nie jedyne odznaczenia i wyróżnienia jakie przyznano z okazji jubileuszu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Nagrody Ministra otrzymały Ewa Biały, Iwona Granek, Mariola Matyka, Joanna Rybak, Jadwiga Surowiak, Beata Życzyńska i Krystyna Wojniak.

Były też indywidualne nagrody od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Listy Gratulacyjne od prezydenta Stalowej Woli.

Dyrektor stalowowolskiej biblioteki Beata Biały przyznała, że przez te wszystkie lata swojego istnienia biblioteka w Stalowej Woli zawsze była ważną instytucją kultury i czytelnictwa dla społeczności stalowowolskiej. Ostatnie lata i przenosiny do gmachu przy ulicy Popiełuszki pozwoliły bibliotece rozwinąć skrzydła, ale też pokazały jak rola biblioteki się zmienia.

Jubileusz był również okazją do wspomnień. Danuta Gwiazda, emerytowana bibliotekarka przyznała, że przed laty łatwiej było o czytelnika.

Czasy się zmieniły, dlatego i biblioteka się zmienia dostosowując do wymagań czytelników. Dlatego obok tradycyjnej książki pojawiły się również zbiory multimedialne oraz książka mówiona. Podczas uroczystości jubileuszu 80-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli po gratulacjach i wyróżnieniach odbyła się projekcja filmu ‘Nowy rozdział MBP”, a po nim koncert Joanny Lewandowskiej i wieczór autorski Joanny Bator.

Marta Górecka