Stalowa Wola: Kolejne podejście o wykonanie na Alejach bezpośredniego przejazdu dla straży

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Wraz ze zmianą zarządcy drogi jaką są Aleje Jana Pawła II w Stalowej Woli powrócił temat wykonania przejazdu dla straży pożarnej bezpośrednio z komendy w kierunku na Sandomierz. Obecnie wozy bojowe jadąc na akcję w kierunku Sandomierza i Kraśnika muszą pokonać niebezpieczne, ruchliwe, poczwórne skrzyżowanie z ulicą Komisji Edukacji Narodowej, co znacząco opóźnia dojazd na miejsce zdarzenia. Dopóki Aleje były drogą krajową wykonanie takiego przejazdu przed skrzyżowaniem było niemożliwe, teraz droga przeszła w zarząd wojewódzki i jest szansa, przy odpowiednim uzasadnieniu i zaprojektowaniu, wykonanie takiego przejazdu przez obecny pas zieleni. O tym m.in. dyskutowano podczas Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Stalowej Woli. Zastępca Naczelnika Wydziału Realizacji Inwestycji i Transportu Andrzej Wojtaś jest zdania, że jest na to szansa:

Według komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Roberta Lebiody wykonanie oznakowanego przejazdu pod odpowiednim dużym kątem nawet bez sygnalizacji czy szlabanów, które mogą być kosztowne, uniemożliwi korzystanie z niego innym kierowcom:

Obecny na spotkaniu naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji oraz naczelnik Wojtaś są jednak zdania, że dla bezpieczeństwa taka sygnalizacja przynajmniej świetlna dla bezpieczeństwa powinna być:

Nie byłaby to nowość, bo takie sygnalizacje sterowane ze stanowiska kierowania Państwowej Staży Pożarnej stosowane są już w Polsce:

Czy Komenda Powiatowa Państwowej Staży Pożarnej w Stalowej Woli po latach starań doczeka się takiego przejazdu wykonanego przez pas zieleni na Alejach Jana Pawła II okaże się po rozmowach z dyrekcją Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.