Stalowa Wola, Kielce: Borsuk robi furorę na targach

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Ponad 600 wystawców z 31 krajów świata prezentuje swoje wyroby na 27 Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Do piątku na targach można oglądać najnowocześniejszy sprzęt wojskowy z całego świata. Salon otworzył prezydent RP Andrzej Duda.

Wśród firm prezentujących najnowocześniejsze uzbrojenie jest Huta Stalowa Wola. Huta na targach zbrojeniowych w tym roku zaprezentowała m.in. nowoczesny Bojowy Pływający Wóz Piechoty BORSUK z zaimplementowanym Zdalnie Sterowanym Systemem Wieżowym kalibru 30 mm. Mówi prezes HSW Bartłomiej Zając.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podczas otwarcia targów zbrojeniowych mówił dużo m.in. o modernizacji polskiej armii wskazując na nowoczesne uzbrojenie które trafia do polskich żołnierzy m.in. z HSW.

Na targach zbrojeniowych można zobaczyć jeszcze inne produkty Huty Stalowa Wola. To m.in. moździerz na podwoziu gąsienicowym przygotowany z myślą o polskiej armii, jak i zagranicznych odbiorcach. Trzecim produktem jest Pojazd Minowania Narzutowego Baobab w wersji z czterema miotaczami. To unowocześniona wersja Baobaba realizowana na zamówienie Inspektoratu Uzbrojenia. Docelowo ma powstać pojazd z sześcioma w pełni automatycznymi miotaczami sterowanymi z wnętrza pojazdu oraz z nowocześniejszym układem sterowania procesem minowania. Na Salonie Przemysłu Obronnego Huta Stalowa Wola wspólnie z Polską Grupą Zbrojeniową prezentuje także koncepcję niszczyciela czołgów, który powstaje na bazie nowoczesnego nośnika gąsienicowego, jakim jest podwozie z 155 mm haubicy „KRAB”. Jest to najnowszy projekt będący na razie w fazie wstępnej. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego potrwa do 6 września. Tegorocznemu Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego towarzyszy 20. Wystawa Sił Zbrojnych RP i Wystawa Narodowa USA.

Marta Górecka