Stalowa Wola: Jubileuszowa konferencja stalowowolskiego SIM

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa 31 marca skończyła rok. Z okazji pierwszego małego jubileuszu odbyła się konferencja. Dla stalowowolskiej spółki, która powstała jako pierwsza w Polsce, była to okazja do  przedstawienia ile pracy w ciągu roku udało się wykonać i na jakim etapie są prace związane z budową dwóch osiedli mieszkaniowych Ogrodowego i Parkowego na łącznie 1250 mieszkań. Mówi prezes stalowowolskiego SIM-u Renata Knap:

Projektowanie dotyczy Osiedla Ogrodowego, które jako pierwsze powstanie w Stalowej Woli. Budowa ma ruszyć na początku 2023 roku. Tutaj też trwają ostatnie prace nad regulaminem przyznawania mieszkań, których na tym osiedlu ma powstać 236 w 8 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych:

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przyznał, że to ogromne przedsięwzięcie budownictwa mieszkaniowego-czynszowego z dojściem do własności, to szansa na rozwój miasta i nie tylko zahamowanie negatywnego trendu odpływu młodych ludzi ze Stalowej Woli ale też przyciągnięcie nowych mieszkańców:

Obecny na konferencji prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban podkreślał potrzebę takiego budownictwa mieszkaniowego w małych ośrodkach dla osób, które marzą o własnym M, ale nie maja zdolności kredytowych. Stalowowolska Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa była pierwszą spółką i jest najbardziej zaawansowana w pracach, ale obecnie w Polsce działa ich blisko trzydziestu:

Prezes KZN przyznał, że wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe na pewno nie sprzyjają budownictwu mieszkaniowemu, jednak jest możliwość stworzenia narzędzia, które pomoże SIM-om w tych niełatwych czasach:

Podczas konferencji uczestnicy zapoznali się nie tylko z zakresem i zaawansowaniem prac stalowowolskiej spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej i poznali plany KZN, ale też wzięli udział debacie pod tytułem ‚Wyzwania na rynku mieszkaniowym w kontekście kryzysu migracyjnego wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę’.