Stalowa Wola: Jest gotowy pakiet wsparcia dla firm na 7 milionów złotych.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Iwona Pol

Znany jest już ‚Pakiet Wsparcia dla Gospodarki Stalowej Woli’.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaprezentował pakiet pomocowy, który wejdzie w życie od 1 kwietnia. W jego ramach między innymi średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa, które znalazły się w sytuacji kryzysowej, mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości:

Takim zwolnieniem od podatku objęte będą także branże hotelarska, gastronomiczna, eventowa i turystyczna, które mają powierzchnię większą niż 150 m2:

Natomiast przedsiębiorcy wynajmujący powierzchnię firmom będą mogli być zwolnieni z podatku, jeśli obniżą najemcy czynsz przynajmniej o kwotę zwolnienia od podatku.

Według przewidywań zwolnieniem z podatku od nieruchomości będzie objętych 800 firm w Stalowej Woli i będzie to kosztować miasto 2 mln złotych. Natomiast duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na odroczenie płatności podatku od nieruchomości:

Ta forma pomocy będzie kosztować miasto około 3 milionów złotych.

Dodatkowo na początek milion złotych ma być przeznaczone na dokapitalizowanie Regionalnego Funduszu Pożyczkowego w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Stalowej Woli na udzielanie poręczeń dla stalowowolskich firm, które znajdą się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Firmom Stalowej Woli wynajmującym pod działalność powierzchnię od miasta, a które dotknął kryzys, czynsz zostanie umorzony:

Miasto obniży również przedsiębiorcom stawki opłat za śmieci. Na miejskiej stacji paliw będą utrzymywane niższe niż na innych stacjach ceny paliw i tanie usługi komunalne. Samorząd na swojej stronie już zaczął promować lokalny biznes. Pakiet, który wejdzie od kwietnia, będzie kosztował 7 milionów złotych. O tyle Stalowa Wola musi zredukować wydatki w budżecie. Radni Rady Miejskiej w Stalowej Woli są zgodni, że takie działania trzeba podjąć dla ratowania stalowowolskich firm.

Marta Górecka