Stalowa Wola: HSW z miliardowym kontraktem na produkcję zdalnie sterowanych wież.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Marta Górecka

Huta Stalowa Wola z kolejnym kontraktem dla polskiej armii. Tym razem chodzi o zdalnie sterowany system wieżowy. Kontrakt opiewa na 1,7 miliarda złotych. W jego ramach HSW wyprodukuje 70 sztuk systemów wieżowych zintegrowanych z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków sterowanych SPIKE.

O podpisaniu umowy poinformował w HSW wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak:

Pierwsze systemy wieżowe ZSSW-30 w ramach kontraktu zostaną wyprodukowane już w 2023 roku:

Na razie zdalnie sterowane systemy wieżowe montowane będą na rosomakach. W dalszej kolejności na bojowych pływających wozach piechoty:

Na początek w przyszłym roku HSW chce wyprodukować pięć systemów wieżowych. Prezes HSW Bartłomiej Zając podkreślił, że jest to jedna z najnowocześniejszych tego typu zdalnie sterowanych wież na świecie:

Tempo dostaw zdalnie sterowanych systemów wieżowych będzie zależało od tego, jak szybko uda się Hucie Stalowa Wola zbudować dodatkowy potencjał produkcyjny w Stalowej Woli. Huta już wcześniej poczyniła pierwsze przygotowania do seryjnej produkcji wież:

Na tym nie koniec, bo w celu przyśpieszenia procesu produkcyjnego Huta Stalowa Wola rozpoczęła też budowanie łańcuchów dostaw niezbędnych podzespołów do systemu wieżowego ZSSW-30. To m.in. zamówienie w amerykańskim Northrop Grumman 30-milimetrowych armat Bushmaster II.

Dodatkowo przejęte w ubiegłym roku przez HSW Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie, będą miały za zadanie odciążyć hutę w innych projektach, aby zwiększyć tempo produkcji wież w Stalowej Woli.

Marta Górecka