Stalowa Wola: Gotowa jest już Galeria Alfonsa Karpińskiego()

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

Gotowa jest już Galeria Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli. Galeria powstała na poddaszu zabytkowego budynku dawnego sądu w Rozwadowie, który przejęło i zmodernizowało Muzeum Regionalne. Mówi Magdalena Wielgocka.

Dlatego galeria podzielona jest na dwie części: jedną stanowi galeria dzieł Karpińskiego, którą tworzy 91 prac artysty i drugą jest pracownia artystyczna. Galeria ma stać się miejscem „żywej” edukacji plastycznej i uczenia się przez całe życie. W tym celu w ramach galerii już została uruchomiona Szkoła Malarstwa i Rysunku. Dodatkowo na I piętrze budynku Sądu została przygotowana przestrzeń do prowadzenia działalności wystawienniczo-edukacyjnej. W programie znajdą się interaktywne wystawy dla dzieci obudowane szerokim wachlarzem zajęć. Natomiast na parterze zabytkowego budynku utworzono została strefa wejścia do galerii z punktem informacyjnym, sklepikiem, szatnią i toaletami. W budynku zainstalowano również windę, z której można korzystać z poziomu parteru. Otwarcie galerii zaplanowano na 27 stycznia.

Koncepcja utworzenia galerii Alfonsa Karpińskiego powstała w 2016 roku, dwa lata później ruszyły prace konserwatorskie i remontowe budynku. Inwestycja realizowana była w II etapach i została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 4 300 000 PLN. dzięki tej inwestycji powstała nie tylko kolejna przestrzeń do realizacji przedsięwzięć kulturalnych artystycznych i wystawienniczych, ale też zabytkowy budynek byłego sądu odzyskał dawną świetność.

Marta Górecka