Stalowa Wola: Deklaracja Założycielska Klastra Lasowiackiego podpisana

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

W Stalowej Woli odbyło się uroczyste podpisanie „Deklaracji Założycielskiej Klastra Lasowiackiego”. To zwieńczenie wielu spotkań, dyskusji i szkoleń, które miały na celu utworzenie Klastra Lasowiackiego skupiającego samorządy, przedsiębiorstwa, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i osoby indywidualne zainteresowane korzystaniem z zasobów lasowiackiego dziedzictwa kulturowego. Zadaniem Klastra Lasowiackiego jest sieciowanie i organizowanie współpracy podmiotów działających w klastrze, czy też dopiero planujących taką aktywność. Mówi Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, który zainicjował powstanie klastra:

Klaster przynosić korzyści swoim członkom, również te gospodarcze, ma być też pomocny w marketingu, pozyskiwaniu środków zewnętrznych, czy udzielaniu porad prawnych. Do myślenia biznesowego w klastrze zachęcała uczestników Agnieszka Rzepka z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która wcześniej prowadziła seminaria z uczestnikami:

Pod deklaracją założycielską Klastra Lasowiackiego złożono 25 podpisów przedsiębiorców, samorządowców, przedstawicieli kultury, artystów,fundacji, przedstawicieli organizacji. Jako pierwsza dokument podpisała Zofia Wydro lasowiaczka z Baranowa Sandomierskiego, autorka certyfikatu, który otrzymali wszyscy uczestnicy:

Wśród samorządowców, którzy złożyli podpis był m.in. prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny:

 

Jolanta Kret prezes Fundacji Serce Lasowiackie przyznała, ze stworzenie klastra odbudowało w niej nadzieję:

Wśród podpisujących deklarację był m.in. Prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Stalowej Woli, który przyznał, że jest przykładem jaką moc w biznesie może mieć tradycja, bo sięgnięcie do receptur lasowiackich uratowało firmę przed bankructwem;

Dzięki klastrowi ma być jeszcze lepiej, bo Klaster Lasowiacki ma być siecią wzajemnych powiązań i wzajemnych korzyści. Symbolem, który ma promować klaster będzie serce lasowiackie. a pierwsze działania na których klaster będzie widoczny to najbliższe imprezy jak Jarmark Dominikański, czy Festiwal lasowiacki.