Stalowa Wola: Czy są powody do świętowania 20 lat istnienia województwa

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominika Miś

Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Szlęzak na zwołanej w Stalowej Woli konferencji negatywnie ocenił 20 lat funkcjonowania samorządu województwa podkarpackiego i 20 istnienia województwa podkarpackiego. To odpowiedź na zwołaną w ubiegłym tygodniu się uroczystą sesję Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Według radnego bardziej korzystne dla rozwoju regionu Stalowej Woli, Niska, Tarnobrzega i Sandomierza było istnienie województwa tarnobrzeskiego:

Radny komentując uroczystą sesję, która była okazją do podsumowania 20 lat istnienia Samorządu i pochwalenia się tym co udało się osiągnąć, nie podziela tej euforii:

Andrzej Szlęzak przekonywał, że wystarczy sięgnąć po statystyki, by przekonać się, że zamiast doganiać województwa bardziej rozwinięte Podkarpacie coraz bardziej odstaje. Widać to choćby po dochodzie:

Radny posługując się statystykami pokazywał Podkarpacie jako region stojący na szarym końcu pod względem zarówno liczby przybywających przedsiębiorstw jak i już istniejących, produktu krajowego brutto, czy ofert pracy. Andrzej Szlęzak stwierdził, że istniejący od 20 lat podział administracyjny spowodował, że staliśmy się jednym z najbiedniejszych województw. Skrytykował także podwójną administrację w związku z istnieniem Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego, których kompetencje w wielu sprawach się dublują. A jedyne miasto które skorzystało i nadal korzysta na takim podziale to Rzeszów. Według radnego, żeby nasz region mógł coś więcej ugrać dla siebie i bardziej sie rozwinąć to należy rozwijać pomysł „czwórmiasta”, które tworzą Stalowa

Według radnego z województwa podkarpackiego można by utworzyć 3 mniejsze województwa które znacznie lepiej by sie rozwijały niż obecne regiony Podkarpacia.