Stalowa Wola: Blok OZE w Elektrowni Stalowa Wola uratowany przed wygaszeniem.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Nie będzie zapowiadanego na kwiecień wygaszenia w Elektrowni Stalowa Wola bloku OZE na biomasę. Miał to być kolejny etap wygaszania Elektrowni po wyłączeniu dwóch bloków węglowych produkujących energię elektryczną. Blok miał być zlikwidowany m.in. ze względu na nieekonomiczność. W wyniku trwających kilka miesięcy rozmów między zarządem Grupy Tauron, stroną społeczną i zaangażowaniu Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz lokalnych parlamentarzystów i prezydenta Stalowej Woli 14 kwietnia zapadły pozytywne decyzje dotyczące perspektywy funkcjonowania bloku OZE w Stalowej Woli. Grupa Tauron nie tylko zdecydowała o wstrzymaniu likwidacji bloku, ale też ponownej analizie biznesowej w związku z planowanymi zmianami w zakresie regulacji wspierających działania Zielonego Zwrotu.

Odstąpienie od wygaszania bloku w Elektrowni Stalowa wola to również ważna wiadomość dla kilkudziesięciu pracowników, który nie stracą pracy.

Nowa koncepcja zakłada przygotowanie zielonego planu dla źródeł energii w Stalowej Woli, które mają się wpisywać w nową politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Stalowowolska ekologiczna instalacja, jaką jest blok na biomasę, przy odpowiednich nakładach wpisze się w transformację energetyczną kraju.

Mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber:

Pieniądze na jego modernizacje mają pochodzić z programu odbudowy:

Aby tak się stało, Tauron Wytwarzanie musi przygotować koncepcję rozwoju, wykorzystania i modernizacji bloku biomasowego w Stalowej Woli. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny jest przekonany, że dzięki tym decyzjom Stalowa Wola ma szansę stać się modelowym przykładem przekształcenie nieekologicznej energetyki w ekologiczną. Złoży się na to nie tylko modernizacja istniejącego bloku OZE na biomasę, ale też działający już nowoczesny blok gazowo-parowy i planowana budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polce. Dodatkowo ta decyzja to kolejne zabezpieczenie dostaw ciepła dla Stalowej Woli. Włodarz miasta przyznał, że dużą rolę w działaniach na rzecz utrzymania bloku OZE odegrała strona związkowa, która w sposób merytoryczny podeszła do tematu.

Marta Górecka