Stalowa Wola: Bezpłatne kartki w rocznicę odzyskania niepodległości i pamiątkowa księga

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Już od najbliższego piątku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli będzie można wysłać bezpłatną kartkę niepodległościową.

Stalowowolska MBP włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej ‘Mamy Niepodległą!” organizowanej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego. W ramach akcji z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę każdy chętny w budynku biblioteki będzie mógł wybrać specjalną niepodległościową kartkę, napisać wiadomość zaadresować a następnie wrzucić do specjalnej skrzynki pocztowej i wszystko bezpłatnie. Mówi Beata Życzyńska z MBP w Stalowej Woli.

Podczas poprzednich 5. edycji akcji Polacy wysłali w sumie milion takich kartek. Tegoroczna akcja ‘Mamy Niepodległą!” poświęcona jest, podpisanej 16 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego depeszy notyfikującej odrodzenie Polski. Chodzi o swoistą Polską Deklarację Niepodległości, o której dzięki brawurowej akcji polskich żołnierzy i zdobytej radiostacji dowiedział się świat.

I m.in. pocztówki z fragmentami depeszy będzie można wysłać bezpłatnie do bliskich i znajomych. W tym roku również w Stalowej Woli dzięki przyłączeniu się do akcji Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza. Akcja rozpocznie się 16 listopada i potrwa cały tydzień. W tym czasie będzie można wpisać się również do księgi Niepodległości, którą z inicjatywy Dariusza Przytuły Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli wystawi w holu. Księga ma być swego rodzaju kapsułą czasu mieszkańców Stalowej Woli.

Marta Górecka