Sandomierz: Wystawa „Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich”.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Sandomierskie Centrum Kultury na nadchodzącą Noc Muzeów przygotowało specjalny program.

Mówi dyrektor SCK Katarzyna Radziwiłko:

SCK przygotowało dodatkową, specjalną niespodziankę dla mieszkańców i turystów – we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie do Sandomierza przyjechała wystawa „Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich”.

Formuła tej wystawy wyróżnia się na tle innych, bowiem jest to wystawa mobilna – to znaczy nie składa się ona z zabytków stojących niewzruszenie na postumencie, a z mobilnych ekspozytorów, które można prezentować w „nie-muzealnych” przestrzeniach.
Interesującym jej elementem jest animacja z elementami live action. Wystawa była już prezentowana w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju, gościła także poza jego granicami.

Kanwą dla tej legendy jest historia życia św. Wojciecha, średniowiecznego biskupa, misjonarza-męczennika, świętego Kościoła katolickiego, patrona Polski, Czech i Węgier. Punktem wyjścia jest misyjna wyprawa św. Wojciecha oraz drzwi katedry gnieźnieńskiej – co ich łączy? Jakie są przyczyny śmierci św. Wojciecha? Co by się stało, gdyby
podjął inną decyzję – czy jego losy potoczyłyby się inaczej?

Odpowiedzi na te pytania w sali ekspozycyjnej ratusza w piątek (13 maja), gdzie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy. „Legendę o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich” będzie można zwiedzać do 12 lipca.

Joanna Sarwa