Sandomierz: Wystawa archeologiczna „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii”.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu przygotowało nową wystawę czasową pt. „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii”. Tematyka wystawy dotyczy odkryć archeologicznych dokonanych na terenie województwa podkarpackiego, a także terenów pogranicza polsko-ukraińskiego, a więc obszaru stanowiącego część Euroregionu Karpackiego.

Na wystawie można będzie zobaczyć głównie artefakty związane z odkryciami dokonanymi podczas prac wykopaliskowych na grodzisku w miejscowości Chotyniec, znajdującej się ok. 30 km na południe od Jarosławia, niedaleko granicy z Ukrainą.

W trakcie badań archeologicznych prowadzonych od 2016 r. przez zespół naukowy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierownictwem prof. Sylwestra Czopka, rozpoznano wiele imponujących obiektów  wskazujących na silne związki z ludnością o scytyjskim modelu kulturowym.
Jednym z najważniejszych i najcenniejszych artefaktów, który zaprezentowany zostanie na wystawie  jest, odnaleziona  po raz pierwszy w Polsce, zachowana w całości grecka amfora na wino pochodząca z miejscowości Klazomenai w Grecji (VII w. p.n.e.), która stała się symbolem wykopalisk w Chotyńcu. Oprócz niej na wystawie pojawią się także m.in. ułamki innych amfor, a  także grociki scytyjskich strzał, naszyjniki oraz brązowe i żelazne szpile służące do spinania szat kobiet. Dla miłośników biżuterii prawdziwą gratką będą repliki złotych i srebrnych przedmiotów, a także replika szaty scytyjskiej księżniczki z kurhanu w Ryżanówce w Ukrainie, który obok Chotyńca zalicza się do najważniejszych odkryć dokonanych przez polskich archeologów.

Celem wystawy jest pokazanie przez pryzmat odkrytych artefaktów – związków jakie łączyły grodzisko w Chotyńcu z terenami Scytii właściwej, a także zaprezentowanie profesjonalizmu zespołu badawczego, który z całą pewnością był na światowym poziomie najlepszych misji archeologicznych.

Scytowie to wojowniczy lud koczowników, który przybył do Europy ze wschodnich stepów Azji na przełomie VIII/VII wieku p.n.e. Nierozerwalnie związany był z historią Europy Środkowej i Wschodniej, a także Bliskiego Wschodu. Scytowie stworzyli kulturę, która odcisnęła swoje piętno na wielu innych ludach, zajmując obok Celtów istotne miejsce w historii zaraz za Rzymianami i Grekami.

Kuratorem i autorem scenariusza wystawy jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Mówi dyrektor Muzeum Zamkowego dr Mikołaj Getka- Kenig:

Wystawa została objęta patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, a także Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego JM prof. dr. hab. Sylwestra Czopka.

Ekspozycja zostanie udostępniona dla zwiedzających w Zamku Królewskim w Sandomierzu w okresie od 29 października do 2 grudnia 2022 r.

Wystawa będzie również jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”.

Partnerami wystawy są Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Patronat medialny – Radio Leliwa.

Fot. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu