Sandomierz: „Wielkanoc – Świętowanie” w Muzeum Zamkowym

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W związku z okresem Wielkiego Tygodnia oraz zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na okolicznościową prezentację etnograficzną zatytułowaną „Wielkanoc-świętowanie” i dostępna będzie dla zwiedzających do 8 kwietnia.

Mówi rzecznik prasowy Marcin Kapka:

Na tej symbolicznej prezentacji przedstawione zostały obiekty pochodzące ze zbiorów etnograficznych Muzeum Zamkowego. Obok prac rzeźbiarskich o tematyce sakralnej (przedstawienie Piety, Chrystusa Frasobliwego, Chrystusa upadającego pod Krzyżem), znalazły się również zabytki odnoszące się do wielkanocnej plastyki obrzędowej (palma wielkanocna, zdobione pisanki i skrobanki, baranki wielkanocne). Również drewniane kołatki, które do dzisiaj wykorzystuje się w Kościele podczas uroczystości w Wielki Czwartek. Warto zaznaczyć, że dwie z nich należą do najstarszych obiektów w zbiorach etnograficznych odziedziczonych po Muzeum Ziemi Sandomierskiej PTK w Sandomierzu.

Autorem okolicznościowej prezentacji jest Iwona Łukawska – kustosz w Dziale Etnograficznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

W okresie Świąt Wielkanocnych (od 30 marca 2024 r. do 1 kwietnia) Muzeum Zamkowe w Sandomierzu będzie nieczynne dla zwiedzających.